Produkcja drzwi wewnętrznych

Dokładny pomiar drzwi

Wstawianie drzwi wewnętrznych najlepiej rozpocząć wtedy, gdy na podłodze jest już posadzka (jeśli posadzka jest drewniana, to montaż drzwi musi być wykonnany przed lakierowaniem).

Wymierzamy otwór drzwiowy: dokładnie sprawdzamy otwór w ścianie, w którym mają być osadzone drzwi. Sprawdzamy wysokość otworu przy obu krawędziach, a także jego szerokość na górze i na dole. Gdy wynik nie jest identyczny, przyjmujemy wymiar mniejszy. Sprawdzamy też grubość ścian i porównujemy, czy przekątne mają tę samą długość. Od dokładności pomiaru w dużej mierze zależy powodzenie całej operacji.

W sprzedaży są metalowe ościeżnice przeznaczone do montowania bezpośrednio na stropie, zanim zostanie ułożony podkład podłogowy. Pomiary otworu drzwiowego trzeba wtedy przeprowadzić dwukrotnie: przed ułożeniem posadzki (do montażu ościeżnicy) i po ułożeniu posadzki (przed montażem skrzydła drzwiowego).

Warto wiedzieć

  1. Drzwi prawe i lewe. Drzwi prawe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z prawej strony. Otwiera się je prawą ręką do siebie. Drzwi lewe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z lewej strony. Otwiera się je lewą ręką do siebie.
  2. Szerokość drzwi wewnętrznych. Drzwi wewnętrzne muszą mieć w świetle ościeżnicy minimum 80 cm szerokości.
  3. Otwory wentylacyjne w drzwiach. Drzwi do łazienki i WC muszą mieć kratki lub otwory wentylacyjne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Mogą mieć też wyciętą szczelinę u dołu.
  4. Sposób otwierania drzwi. Drzwi do łazienek i WC powinny się otwierać na zewnątrz. Podobnie drzwi do wszystkich małych pomieszczeń bez okien, np. garderób i schowków. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa. Komuś, kto zasłabł w środku lub nie może sam wyjść, łatwiej przyjść wtedy z pomocą. Drzwi, które się otwierają na zewnątrz, nie uderzą zamkniętej za nimi osoby i pozwolą wejść również w sytuacji, kiedy w środku ktoś leży na podłodze.
  5. Bezpieczne odległości. Jeśli drzwi będą się otwierać w stronę wąskiego korytarza, odległość pomiędzy krawędzią otwartego skrzydła a ścianą powinna wynosić co najmniej 60 cm.
  6. Klamka czy gałka? Gdy zamiast klamki będzie montowana gałka, musi być bardziej odsunięta od krawędzi drzwi – zamykanie i otwieranie drzwi będzie wtedy wygodniejsze, nie będziemy uderzać palcami lub wierzchem dłoni w ościeżnicę. Można też zamontować taki uchwyt lub gałkę, której kształt zapewni bezpieczeństwo rękom.
  7. Podest: bezpieczne wejście do piwnicy i garażu. Jeżeli drzwi otwierają się w stronę schodów, np. do piwnicy czy do garażu, trzeba zrobić przed nimi odpowiednio duży podest, tak aby stojąca na nim osoba nie została zepchnięta na schody przez skrzydło otwieranych drzwi. Bezpieczna długość podestu przed drzwiami to 150 cm.
XNie pokazuj tego powiadomieniaWażne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.